Pytania Dotyczące Utraty Słuchu

Znajdź odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące utraty słuchu.

Skontaktuj się z protetykiem słuchu

Utrata Słuchu FAQ

 • Jak rozpoznać problemy ze słuchem?

  Z reguły problemy ze słuchem narastają stopniowo nie wywołując bólu bądź dyskomfortu. Ponadto członkowie rodziny często przystosowują się do czyjegoś ubytku słuchu nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Poniżej znajdują się pytania, na które należy odpowiedzieć, by dowiedzieć się czy dotyczy nas ubytek słuchu:

  1. Czy często musisz prosić innych ludzi o powtórzenie wypowiedzi?
  2. Czy masz trudności w nadążaniu za rozmową z więcej niż dwoma osobami?
  3. Czy masz trudności w słyszeniu wypowiedzi dopóki rozmówca nie zbliży się do Ciebie?
  4. Czy masz wrażenie, że inni ludzie mamroczą bądź niewyraźnie wypowiadają słowa?
  5. Czy masz problem ze słyszeniem w zatłoczonych miejscach takich jak restauracje, centra handlowe bądź sale konferencyjne?
  6. Czy masz trudności ze zrozumieniem głosu kobiet bądź dzieci?
  7. Czy słuchasz radia bądź odbiornika telewizyjnego głośniej niż inni?
  8. Czy słyszysz brzęczenie lub dzwonienie w uszach?

  Jeśli udzieliłeś twierdzących odpowiedzi na kilka z powyższych pytań, prawdopodobnie możesz cierpieć z powodu ubytku słuchu.

 • Gdybym miał ubytek słuchu, czy może sie zdarzyć, że mój lekarz nie powiedziałby mi?

  Niekoniecznie. Zaledwie 13% lekarzy regularnie bada słuch pacjentów. Z uwagi na to, że większość ludzi z ubytkiem słuchu słyszy dobrze w cichym środowisku akustycznym (np. w gabinecie lekarskim), lekarzowi może być ciężko rozpoznać problemy ze słuchem. Jedynie wyszkolony specjalista chorób uszu może zdiagnozować stopień ubytku słuchu, zalecić noszenie aparatu słuchowego i dopasować najlepszy dla Ciebie model.

 • Jakie są najczęstsze przyczyny utraty słuchu?

  Istnieje wiele czynników. Najważniejsze z nich to nadmierny hałas, infekcje, uwarunkowania genetyczne, wady okołoporodowe, infekcje w obrębie głowy bądź uszu, proces starzenia się bądź reakcja organizmu na lekarstwa lub leczenie nowotworów.

 • Czy są różne rodzaje ubytku słuchu?

  Tak. Istnieją trzy rodzaje ubytku słuchu:

  1. Odbiorczy: Najczęstszy rodzaj ubytku słuchu, występuje kiedy nerw w uchu wewnętrznym (i komórki rzęsate) są uszkodzone i nieprawidłowo przesyłają sygnały dźwiękowe do mózgu. Ten typ ubytku leczony jest za pomocą aparatów słuchowych.
  2. Przewodzeniowy: Z reguły jest spowodowany niedrożnością ucha. Jest on leczony farmakologiczne bądź chirurgicznie.
  3. Mieszany: Jest kombinacją ubytku przewodzeniowego i odbiorczego.
 • Czy istnieją aparaty słuchowe do jednostronnego ubytku słuchu?

  Tak, aparaty słuchowe są dostępne dla osób z jednostronnym ubytkiem słuchu. System Audibel CROS dostarcza rozwiązania dla:

       
  • Tych, którzy nie słyszą na jedno ucho i mają normalny słuch w drugim uchu (CROS)
  •     
  • Tych, którzy nie słyszą na jedno ucho i maja lekki niedosłuch w drugim uchu (BiCROS)

  Więcej informacji

 • Czy utrata słuchu dotyczy tylko osób starszych?

  Utrata słuchu może nastąpić w każdym wieku. Tak naprawdę większość ludzi (65%) z ubytkiem słuchu to osoby poniżej 65 roku życia! W Stanach Zjednoczonych z powodu ubytku słuchu cierpi sześć milionów ludzi w wieku pomiędzy 18-44 oraz około półtora miliona dzieci w wieku szkolnym.

 • Czy są jakieś leki, które mogę przyjmować na ubytek słuchu?

  Zaledwie 5% ubytków słuchu wśród dorosłych może być leczonych operacyjnie bądź farmakologicznie. Znaczna większość ubytków słuchu wśród Amerykanów (95%) jest leczona za pomocą aparatów słuchowych.

 • Kto leczy niedosłuch?
  • Audiolodzy , którzy uzyskali tytuł magistra (master's), doktora audiologii (Au.D.) bądź zrobili doktorat z audiologii (nauki o słyszeniu). Audiolodzy specjalizują się w badaniu, ocenie i leczeniu ubytku słuchu, mogą również dobrać właściwy aparat słuchowy.
  • Protetycy słuchuP, którzy są przeszkoleni tak, by dopasować i wydać aparat słuchowy pacjentom. Protetycy słuchu posiadają odpowiedni certyfikat i licencję, aby móc zdiagnozować ubytek słuchu i dobrać aparat słuchowy dla pacjenta.
  • Otolaryngolodzy, którzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu chorób ucha, nosa, gardła, głowy i szyi.
 • Jeśli wydaje mi się, że mam problem ze słuchem, co powinienem zrobić?

  Należy umówić się na wizytę ze specjalistą takim jak audiolog, protetyk słuchu, laryngolog, by dokonać oceny, konsultacji i przeprowadzić badanie słuchu. Wielu specjalistów wykonuje te usługi bez dodatkowych opłat

 • Jak znaleźć Protetyka Słuchu?

  Jeśli szukasz pomocy poszukaj specjalistę, który jest ma wiedzę na temat dostępnych technologii w zakresie leczenia słuchu i jest w stanie zapewnić bieżącą opiekę. Użyj naszej wyszukiwarki, aby znaleźć specjalistę blisko Ciebie bądź zadzwoń 48 22 609 20 17.

 • Czy noszenie aparatu słuchowego sprawi, że się wyróżnisz?

  Bez wątpienia masz obawy dotyczące swojego wyglądu gdy zaczniesz nosić aparat słuchowy, jednak ciągłe pytanie ludzi o powtórzenie wypowiedzi, niewłaściwe reakcje (bądź ich brak) czy wycofanie się z rozmowy i życia towarzyskiego są znacznie bardziej widoczne i dostrzegalne przez otoczenie, niż dyskretny aparat słuchowy.

  Obecnie aparaty słuchowe są małe, dyskretne i znacznie bardziej stylowe niż kiedyś. Niektóre z nich są nawet niewidoczne. Kiedy zaczniesz nosić aparat słuchowy jakość Twojego życia wzrośnie na tyle, że estetyka nie będzie miała dla Ciebie już tak wielkiego znaczenia.

 • W jaki sposób aparat słuchowy poprawia jakość życia?

  Badania przeprowadzane wśród ludzi z ubytkiem słuchu i ich najbliższych wskazują na to, że aparaty słuchowe odgrywają znaczącą rolę w dobrym samopoczuciu psychicznym, fizycznym i życiu społecznym.

  Co więcej, udowodniono, że leczenie ubytku słuchu poprawia 1 :

  • komunikację z związkach międzyludzkich
  • intymność i ciepło w relacjach rodzinnych
  • łatwość komunikacji
  • zdolności zarobkowe
  • poczucie kontroli nad życiem
  • udział w życiu społecznym
  • udział w życiu społecznym

  Kiedy rozważysz wszystkie korzyści płynące z lepszego słyszenia, odkryjesz, że aparaty słuchowe mają w sobie ogromny potencjał, by pozytywnie odmienić Twoje życie.

  1 Źródło: www.betterhearing.org
 • Jak działają aparaty słuchowe?

  Mówiąc w skrócie, aparaty słuchowe to mikrofony, które przekształcają dźwięk w sygnały elektryczne. Wzmacniacz zwiększa moc sygnału, z kolei słuchawka konwertuje go na dźwięk i kieruje do kanału usznego przez cienki dźwiękowód bądź wkładkę. Bateria jest niezbędna do zasilania aparatu i umożliwenia odpowiedniego wzmocnienia.

 • Czy aparat słuchowy przywróci mi słuch?

  Podczas gdy żaden aparat słuchowy nie może przywrócić normalnego słuchu (z wyjątkiem przypadków bardzo złego ubytku słuchu), nasze aparaty słuchowe są zaprojektowane tak, aby umożliwić słyszenie cichych dźwięków, których wcześniej nie słyszałałeś. Poprawiają rówież zdolność rozumienia mowy, nawet w hałaśliwym otoczeniu.

 • Czy będę mógł słyszeć w hałaśliwych miejscach?

  Podczas gdy żaden aparat słuchowy nie filtruje wszystkich szumów tła, nasze zaawansowane aparaty słuchowe są zaprojektowane tak, aby zredukować różne rodzaje zakłóceń, abyś mógł cieszyć się rozmową w takich miejscach jak restauracje, spotkania biznesowe i spotkania towarzyskie.

 • Jakie są różne rodzaje i style aparatów słuchowych?

  Obecnie aparaty słuchowe są dostępne w różnych rozmiarach i stylach - od zausznych do całkowicie niewidocznych aparatów słuchowych - oraz różnią się poziomami technologicznymi, aby dopasować się do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Przejdź do sekcji Znajdź Aparat Słuchowy, aby dowiedzieć się więcej.

 • Skąd mam wiedzieć, który aparat słuchowy będzie dla mnie najlepszy?

  Jest wiele czynników, które decydują o wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego. Wśród nich: rodzaj i stopień ubytku słuchu, styl życia oraz zajęcia, które regularnie wykonujesz, praca, wzrok i sprawność, rozmiar i kształt ucha zewnętrznego oraz kanału słuchowego. Możesz spróbować dobrać aparat z pomocą narzędzia wyboru aparatu słuchowego, jednak ostatecznie specjalista powinien znaleźć najlepszy aparat dla Ciebie.

 • Jakie są zalety poszczególnych poziomów technologicznych w aparatach słuchowych?

  Tak jak wiele innych nowoczesnych urządzeń (odbiorniki telewizyjne, telefony, komputery), w ciągu ostatniej dekady, a zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku lat aparaty słuchowe przeszły znaczącą rewolucję technologiczną.

  Najlepsze aparaty słuchowe są zaprojektowane tak, by całkowicie eliminować sprzężenia zwrotne, czynić słyszenie łatwiejszym i bardziej komfortowym w głośnym środowisku; przesyłać strumieniowo dźwięk z odbiorników telewizyjnych i radia bezprośrednio do aparatu słuchowego; pozwalać na rozmowę telefoniczną bez użycia rąk i znacznie więcej. Wszystko to jest możliwe dzięki mniejszym (w niektórych przypadkach niewidocznym), wygodniejszym i mocniejszym niż kiedykolwiek aparatom słuchowym.

 • Czy istnieje okres dostosowywania się do noszenia aparatów słuchowych?

  Tak. Większość początkujących użytkowników aparatów słuchowych potrzebuje do 4 miesięcy, aby się w pełni przyzwyczaić. Jednak już od pierwszego założenia należy spodziewać się oczywistych korzyści.

 • Czy będę potrzebował aparatu słuchowego na oba uszy?

  Aparat słuchowy na oboje uszu jest lepszym rozwiązaniem niż na jedno ucho. Jeśli masz ubytek słuchu w tylko jednym uchu, jeden aparat słuchowy będzie wystarczający. Ubytek słuchu związany z wiekiem i hałasem często dotyka oboje uszu, jednak profil słyszenia dla każdego ucha prawdopodobnie jest inny. Jeśli ubytek słuchu dotyczy obojga uszu, to prawdopodobnie lepszy rezultat uzyskasz nosząc dwa aparaty. Obecnie około dwóch trzecich nowych użytkowników preferuje dwa aparaty słuchowe deklarując wyższy poziom zadowolenia niż użytkownicy z jednym aparatem słuchowym.

 • Ile kosztują aparaty słuchowe?

  Cena aparatu słuchowego różni się w zależności od modelu i funkcji, których potrzebujesz, oraz efektywności w różnych głośnych środowiskach akustycznych. Bez względu na ostateczny koszt, większość specjalistów oferuje pacjentom plany finansowe. Powinieneś sprawdzić czy przysługuje Ci darmowy aparat słuchowy bądź rabat od pracodawcy, związku pracowniczego, związku kombatantów, ubezpieczyciela, organizacji opieki zdrowotnej bądź lokalnej organizacji charytatywnej.

 • Czy tanie aparaty słuchowe są dobre?

  Niedrogie modele to zwykłe wzmacniacze dźwięku, które czynią wszystkie dźwięki dookoła głośniejszymi (nawet otaczający hałas). Takie aparaty nie są w stanie oddzielić ludzkich głosów od hałasów z otoczenia bądź słyszeć dźwięków kierunkowych tak jak robią to dzisiejsze zaawansowane aparaty słuchowe.

 • Czy istnieje gwarancja na aparaty słuchowe?

  Tak. Tak naprawdę Audibel (zarządzany przez Starkey Hearing Technologies) był pierwszą firmą, która wprowadziła 30-dniową gwarancję z możliwością zwrotu pieniędzy, która obecnie jest standardem w naszej firmie. Warto jednak dać sobie trochę czasu, by dostosować się do aparatu słuchowego, mimo, że taki proces może trwać czasem kilka miesięcy.

 • Czy powinienem rozważyć zakup aparatu słuchowego przez Internet?

  Uważamy, że dla uzyskania jak najlepszych rezultatów, aparat słuchowy powinien być dobrany osobiście z pomocą specjalisty. Nie popieramy sprzedaży aparatów przez Internet. Warto zapoznać się z naszą polityką dotyczącą sprzedaży internetowej.

pytania-do-protetyka

Pytania, Które Należy Zadać Protetykowi Słuchu

Pobierz PDF

twoja-droga-do-lepszego-slyszenia

Przewodnik do Lepszego Słyszenia

Pobierz PDF